Podróż przez świat patelni - do czego służą różne rodzaje patelni

22 lutego 2017       Karolina Wójciga

Wyobrażacie sobie gotowanie w kuchni, w której nie ma patelni? Każdy, kto choć trochę zna się na gotowaniu, wie, jak niezbędnym narzędziem jest patelnia podczas przygotowywania codziennych posiłków. Dawniej używano jednej do wszystkiego i to przez wiele lat. Dziś w każdej nowoczesnej kuchni powinny znajdować się patelnie do zadań specjalnych.

Jednak jaką wybrać? Producenci oferują przecież dziesiątki rożnych rodzajów patelni, co chwilę pojawia się jakaś nowość, która ma zrewolucjonizować codzienne gotowanie. Zatem jaką kupić? Oto przewodnik po świecie patelni, który rozwieje twoje wszelkie wątpliwości i ułatwi dokonanie wyboru.

Patelnia – którą wybrać?

  1. Rodzaj powłoki – czyli czy potrzebujemy patelni z powłoką nieprzywierającą, ceramiczną czy stalową. Najłatwiej smaży się na dobrej jakości patelni z powłoką nieprzywierającą. Takie patelnie są polecane szczególnie dla początkujących kucharzy o niezbyt zaawansowanych umiejętnościach kulinarnych, ale oczywiście nie tylko, profesjonaliści również cenią ich właściwości nieprzywierające. Dlatego też warto zainwestować w patelnię z wytrzymałą powłoką nieprzywierającą, np. Talent PRO marki Tefal. Powłoka tej patelni jest wzmocniona tytanem, a więc wyjątkowo trwała i odporna na zarysowania. Nawet przy stosowaniu metalowych akcesoriów do mieszania, wystarczy nam na długie lata. Ponadto patelnie z powłoką nieprzywierającą „wspierają” zdrowe żywienie, gdyż można na nich smażyć prawie bez tłuszczu.

Źródło: Tefal

Patelnie ceramiczne to relatywnie nowy trend, modny głównie ze względu na bogatą kolorystykę. Są twardsze niż te z powłoką nieprzywierającą, ale nie smaży się na nich tak łatwo - musimy użyć tłuszczu, aby potrawa nie przywarła, a więc nie tak zdrowo jak na powłoce nieprzywierającek i nie tak łatwo.

Źródło: Tefal

Z kolei patelnie stalowe są najbardziej popularne wśród zawodowych kucharzy. Wymagają bardziej zaawansowanych umiejętności kulinarnych, ale osoby doświadczone cenią je, szczególnie przy przyrządzaniu mięsa, a zwłaszcza steków czy karmelizowania warzyw oraz flambirowania.

Źródło: Tefal

  1. Kształt – na rynku występują patelnie tradycyjne oraz patelnie do zadań specjalnych, takie jak np. patelnia naleśnikowa. Czy kiedyś zastanawialiście się, dlaczego ma tak niskie ścianki? Po to, aby łatwiej przerzucić naleśnik na drugą stronę. Patelnia naleśnikowa powinna mieć też dość cienkie dno, tak aby szybko się nagrzewała i szybko oddawała ciepło, więc jeśli nie macie kuchenki indukcyjnej, nie kupujcie patelni naleśnikowej z grubym dnem indukcyjnym.

Źródło: Tefal

Patelnie typu WOK wywodzą się z kuchni azjatyckiej. Ich specyficzny kształt umożliwia smażenie w bardzo wysokiej temperaturze - typu stir fry. Daje ona specyficzny obieg ciepła – wysoka temperatura na dole i chłodniejsza na ściankach.

Źródło: Tefal

Patelnie głębokie są idealne do smażenia dań o dużej objętości, takich jak makarony, risotto czy dania jednogarnkowe z mięsem. Są też dobrym rozwiązaniem, gdy gotujemy dla większej rodziny.

Źródło: Tefal

Patelnie grillowe z kolei wyposażone są w specjalne rowki, dzięki którym wytapiany tłuszcz nie wsiąka z powrotem w potrawę. Patelnie grillowe muszą być też grubsze niż klasyczne patelnie, tak aby lepiej magazynowały i wolniej oddawały ciepło. Ważne, aby rowki były dość głębokie, tak aby tłuszcz nie wsiąkał z powrotem w potrawę. Godna polecenia jest patelnia Tefal z linii Talent PRO - gruba, solidna, zrobiona z odlewu aluminiowego i wyposażona w głębokie rowki gromadzące tłuszcze i soki.

Źródło: Tefal

  1. Przystosowanie do kuchenek/dno – patelnie o najcieńszym dnie można stosować tylko na kuchenkach gazowych. Średnia grubość dna pozwala już na użytkowanie także na kuchenkach elektrycznych, ceramicznych i halogenowych. Specjalne dno indukcyjne z dyskiem ze stali ferromagnetycznej, który wyzwala impuls indukcyjny, pozwala także na używanie patelni na kuchenkach indukcyjnych. Warto, aby patelnie miały dość grube dno, co chroni je przed odkształcaniem przy zetknięciu z wysoką temperaturą, aczkolwiek niektóre typy potraw preferują patelnie o cienkim dnie, które szybko się nagrzewają i szybko „oddają” wysoką temperaturę. Jest to szczególnie ważne np. przy patelniach naleśnikowych, bo przecież nikomu nie zależy, aby stać wieki nad każdym naleśnikiem.

  2. Rozmiar – klasyczne patelnie są w rozmiarach od 20 cm do 32 cm, warto mieć przynajmniej 2 patelnie, jedną mniejszą (20-24 cm) a drugą większą (28-30 cm). Patelnia 32 cm przeznaczona jest dla dużej rodziny. Nie warto przesadzać z wielkością patelni, jeśli nie ma takiej potrzeby, gdyż przy zbyt dużej źródło ciepła nie obejmie całej jej powierzchni, co sprawi, że składniki usytuowane na brzegach nie przypieką się tak dobrze, jak te na środku.

  3. Rączki – patelnie najczęściej mają uchwyty plastikowe czy bakelitowe, ale zdarzają się też uchwyty stalowe czy z odlewu. Zaletą takich patelni jest możliwość ich użytkowania w piekarniku w wysokich temperaturach, pamiętajmy jednak, że jeśli rączka jest z plastiku dobrej jakości, to możemy jej też użyć w piekarniku, tylko w niższej temperaturze (do ok. 160 stopni). Bardzo wygodnym rozwiązaniem są patelnie z odłączaną rączką. Marka Tefal ma takie w swojej ofercie - linia Ingenio. Dzięki odłączanej rączce mamy więcej miejsca na kuchence, co jest szczególnie ważne, kiedy gotujemy na kilku palnikach jednocześnie. Po odłączeniu rączki można używać takiej patelni również w piekarniku - nawet w bardzo wysokich temperaturach. Jest to rozwiązanie dobre do małych kuchni. Patelnie i garnki bez rączek łatwo składować i zajmują mało miejsca w naszej szafce.

Źródło: Tefal