Mała kuchnia – wielkie możliwości. Jak zaaranżować przestrzeń w małej kuchni?

22 lutego 2017       Katarzyna Gileta-Klępka

Jak urządzić małą kuchnię, by była nie tylko ładna, ale przede wszystkim funkcjonalna i wygodna? To nie takie trudne. Wystarczy kilka sztuczek.

Po pierwsze – pamiętaj o tym, że jasne kolory optycznie powiększają wnętrza. Odśwież więc swoje ściany farbą w jasnych odcieniach – może to być modna ostatnio biel, ale także beże i szarości. Unikaj ciemnych i wyrazistych barw, które przytłoczą i optycznie jeszcze zmniejszą małe wnętrze.
Jeśli masz ciemne meble, nie musisz ich od razu wymieniać na nowe. Czasem wystarczy dodać tylko jaśniejsze fronty lub po prostu przemalować stare na inny kolor. W sklepach budowlanych dostępne są również farby, którymi możesz odnowić glazurę i terakotę.

Świetnym rozwiązaniem jest także zamontowanie oświetlenia podszafkowego. Odpowiednio dobrane sprawi, że kuchnia stanie się optycznie większa. Możesz więc wykorzystać taśmy LED pod szafkami i na półkach, by doświetlić blaty robocze. Stare żarówki wymień na wersje energooszczędne. Doskonałym pomysłem jest także powieszenie na jednej ze ścian lustra, które będzie odbijało światło i zapewni efekt głębi.

W niewielkiej kuchni trudno jest utrzymać porządek. Zagracone pomieszczenie wydaje się mniejsze, dlatego zabierz się za generalne porządki. Wyrzuć lub schowaj wszystkie niepotrzebne rzeczy, tak by nie zajmowały miejsca na blacie.

W małej kuchni ważny jest każdy skrawek wolnego miejsca, na którym można przygotowywać posiłki. Kuchenne akcesoria, takie jak łopatki, chochle, sitka można z powodzeniem zawiesić na ścianie. Jest to nie tylko praktyczne, ale także efektowne rozwiązanie. Na wieszakach i relingach przymocowanych do ściany można również przechowywać patelnie i doniczki z ziołami.

Czy Twoja kuchenka ma pokrywę? Tak? To doskonale. Kiedy akurat nie używasz kuchenki, opuść pokrywę - w ten sposób zyskujesz dodatkowy roboczy blat. Masz kuchenkę bez pokrywy? Żaden problem. Można ją przecież dokupić.

Funkcjonalna kuchnia to taka, w której zagospodarowany jest każdy centymetr. Rozejrzyj się po swojej. Znajdź miejsca, w których można zamontować dodatkowe półki, np. na kubki, filiżanki, słoiczki z przyprawami, itd. Warto także zainwestować w nowoczesne szafki z systemem obrotowych lub wysuwanych półek. Sprawdzonym patentem są także kosze cargo.

W niewielkiej kuchni trudno jest wygospodarować miejsce do jedzenia. Dlatego świetnym rozwiązaniem mogą być opuszczane blaty przymocowane na ścianach i składane stołki.

Bardzo ważny jest wybór odpowiednich naczyń i garnków. Warto zainwestować w zestaw z odłączanymi uchwytami i wielofunkcyjnymi akcesoriami, który będzie pełnił rolę kilku naczyń w jednym. Dzięki odłączanym rączkom taki zestaw można układać w stosy, wkładając jedno naczynie w drugie. To ułatwi ich przechowywanie nawet w niewielkim regale. Rondle, patelnie, woki z łatwością można schować w szafce lub głębokiej szufladzie. Tego typu garnki i patelnie ma w swojej ofercie na przykład firma Tefal – seria Ingenio.

W niewielkiej kuchni doskonale sprawdzi się jednoczęściowy zestaw garnków indukcyjnych Tefal Expertise Ingenio. Dzięki uniwersalnej, odłączanej rączce możesz błyskawicznie zmieniać patelnie za jednym kliknięciem. Patelnie i garnki Ingenio można używać nie tylko na kuchence, ale i w piekarniku jako naczynia żaroodporne, a dzięki plastikowym hermetycznym pokrywkom jako pojemniki do przechowywania żywności w lodówce czy na lunch do pracy. Taka wielofunkcyjność jest bardzo ważna, jeśli mamy małą kuchnię i chcemy ograniczyć liczbę używanych naczyń. Ingenio zawierają też specjalne pokrywki do odcedzania czy smażenia, co pomaga utrzymać porządek w kuchni i ułatwia gotowanie Dzięki temu kucharzenie staje się prawdziwą przyjemnością.

Zwróć uwagę, by garnki były nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne, żeby można było serwować w nich dania bezpośrednio na stół. Ingenio występują w kilku wersjach: klasyczna czarna powłoka, elegancka emalia w kolorze figowej czerni czy modna ostatnio szarość.

Pamiętaj, na każde wnętrze można znaleźć sposób. Nawet jeśli wydaje ci się, że twoja kuchnia jest za mała, nieustawna i niepraktyczna - przy odrobinie wyobraźni i dzięki sprawdzonym radom architektów wnętrz może zamienić się w prawdziwe serce domu.

Źródło: Tefal